W dniach 7-9 czerwca w Jedlni na Mazowszu odbył się finał centralny XXXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Świetnie spisali się nasi uczniowie. Dominik Kwiatkowski z klasy IV E zajął IV miejsce w Polsce i uzyskał tytuł Laureata Olimpiady. Natomiast Karolina Kwiatkowska (także z IV E) uzyskała tytuł Finalistki (aby zostać finalistą należało zdobyć przynajmniej 70% punktów możliwych do zdobycia). Duże gratulacje dla naszych absolwentów i ich opiekuna mgra Macieja Guzika. Warto dodać, że to kolejny tytuł Dominika w tym roku, wcześniej został Finalistą Olimpiady Biologicznej.
Aktualności
Znakomity wynik uczniów II LO w finale OWE
Zakończenie rywalizacji sportowej
W ostatnim tygodniu maja odbyły się ostatnie zawody w ramach Licealiady. 27.05 w Stalowej Woli odbył się finał Ligi Lekkoatletycznej, w której uczestniczyło 15 najlepszych drużyn z Podkarpacia. W kategorii dziewcząt nasza szkoła zajęła ostatecznie 11 miejsce. 29.05 odbyły się powiatowe zawody w piłce nożnej dziewcząt - nasza drużyna wywalczyła IV miejsce. Podkarpacki SZS opublikował wstępne wyniki rywalizacji sportowej w ramach Licealiady. II LO w Krośnie sklasyfikowane jest na bardzo dobrym 13 miejscu w województwie.
The Prince and his Rose
Dnia 26 kwietnia w RCKP podczas akademii na zakończenie nauki klas czwartych odbył się występ Teatru Obcojęzycznego "Vacuum" ze spektaklem "The Prince and his Rose". Spektakl pokazuje nowoczesne spojrzenie na książkę pt. "Mały Książę". Wszystkie części spektaklu przygotowali sami uczniowie: układy taneczne, scenariusz i tłumaczenie tekstów jak i również dekoracje oraz kostiumy. Opiekę nad grupą teatralną sprawuje pani Anna Przybyłowicz.
Skład tegorocznej grupy teatralnej to: Julia Czekańska, Jessica Durczak, Emilia Gazda, Amelia Kuczała, Jan Kusiak, Maria Wojtuszewska, Marcin Macierzyński, Szymon Ordyna, Michał Pelc, Bartosz Waśko, Nicola Półchłopek, Anna Solecka, Zuzannna Zajdel, Kacper Bolek, Tomasz Zborowski.
10
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
W dniach 16-24 kwietnia w naszej szkole gościła grupa niemieckiej młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły Albert-Schweitzer-Geschwister-Scholl-Gymnasium w Marl (Północna Nadrenia-Westfalia).
Nasi uczniowie, którzy we wrześniu przebywali na wymianie w Marl, tym razem gościli przyjaciół w swoich domach oraz wspólnie brali udział w licznych wycieczkach i projekcie. Mieliśmy okazję pokazać naszym sąsiadom miejsca w Krośnie i okolicy, z których jesteśmy dumni, np. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Wieżę Farną, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce k. Rzeszowa, ale także zwiedzaliśmy wspólnie Kraków i Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Oprócz wycieczek i wspólnego spędzania czasu wieczorami (np. wyjście na kręgle, grill itp.) pracowaliśmy nad projektem „Niemieckie ślady w Polsce południowej” – przygotowaliśmy w mieszanych polsko-niemieckich grupach prezentacje np. o zapożyczeniach z j. niemieckiego, lokowaniu miast na prawie magdeburskim, nazwach miejscowości o najnowszej historii związanej z okupacją Krosna w czasie II wojny światowej. Prezentacje pokazano uczniom, rodzicom, dyrekcji szkoły i nauczycielom podczas Wieczoru Polsko-Niemieckiego w przedostatni dzień wymiany.
Był to dla nas czas, kiedy mogliśmy się nawzajem poznawać, zaprzyjaźnić, poznać kulturę, tradycje i życie codzienne w naszych krajach oraz podszkolić j. niemiecki i angielski.
Wymiana młodzieży II LO z ASGSG Marl odbyła się dzięki zaangażowaniu nauczycieli z obydwu szkół: p. Anny Hadel, p. Edyty Janusz, p. Macieja Guzika, p. Ireny Kolanko, p. Marca Wystupa, p. Jonasa Gerbera, p. Viktorii Kwasniok.
Należy tu również wspomnieć, że możliwość wyjazdu do Niemiec oraz pobyt niemieckich uczniów w Krośnie był możliwy dzięki wsparciu rodziców uczniów, a przede wszystkim dzięki dużemu finansowemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
18