Innowacje językowe
W dniu 16.09.2024 uczniowie klas dziennikarsko-językowych (2d, 3d) pod opieką Pań: Anny Przybyłowicz, Katarzyny Przybyłowicz-Ciszewskiej, Elżbiety Witalis, wzięli udział w wycieczce do muzeum w Sanoku oraz do Ogrodów Biblijnych w Starej Wsi. Podczas oglądania wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego i zbioru ikon uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, jedna grupa była oprowadzana w języku niemieckim a druga w języku angielskim. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z praca przewodnika obcojęzycznego.
Współpraca z Akademią Tarnowską
W dniu 17.04.2024 uczniowie klas dziennikarsko-językowych (1d, 2d, 3d, 4d) pod opieką Pań: Anny Przybyłowicz, Katarzyny Przybyłowicz-Ciszewskiej, Elżbiety Witalis, wzięli udział w spotkaniach z wykładowcami Akademii Tarnowskiej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach językowych i kreatywnego pisania oraz symulacji rozprawy karnej, wcielając się w role: oskarżonego, pełnomocnika, adwokata, oskarżyciela posiłkowego, protokolanta i świadków.
Wielokulturowość miasta Krosna
W marcu w ramach autorskiej innowacji z języka niemieckiego Krosno - miasto warte zobaczenia; klasy IV i, k, l miały możliwość wraz z panią Anną Przybyłowicz zwiedzić zabytki Starego Miasta oraz rynek krośnieński w języku niemieckim. Było to ciekawe doświadczenie, podczas którego młodzież mogła lepiej poznać historię naszego regionu i zapoznać się z pracą przewodnika. Była to wyjątkowa wycieczka z tego względu, że podzieleni na grupy uczniowie mieli za zadanie samodzielnie przygotować opisy zabytków i ważnych osobistości naszego regionu w języku niemieckim i polskim, aby przedstawić je reszcie klasy. Grupa poznała historię Kościoła Farnego, Kapucynów, Franciszkanów, Kaplicy Oświęcimów, starych kamienic oraz podcieni na rynku. W trakcie zwiedzania uczniowie opowiadali również o znanych ludziach z naszych terenów, m.in. o Robercie Wojciechu Portiusie, Michale Mięsowiczu oraz Ignacym Łukasiewiczu. Uczniowie podzielili się ciekawostkami dotyczącymi dawnego życia mieszkańców naszego miasta. W uzmysłowieniu wyglądu Krosna z przełomu XVI i XVII wieku pomogła makieta na studni, będąca rekonstrukcją historycznej zabudowy miejskiej. Wszyscy zgodnie uznali ten pomysł za ciekawą odskocznię od codziennych zajęć w szkole. Każdy mógł sprawdzić się w roli przewodnika oraz polepszyć swoje zdolności językowe. Uczniowie na pewno miło zapamiętają ten dzień i wyniosą z niego wiele nauki.
Innowacja dotyczy w szczególności klasy dziennikarsko-językowej. Ma na celu zachęcić w sposób innowacyjny do nauki języka niemieckiego. Polega na przygotowaniu się uczniów do oprowadzania turystów po zabytkach.
Obejmuje następujące działania:
a)"Krośnieńska Starówka" - zwiedzanie starego miasta
b)"Wielokulturowość miasta Krosna" - zwiedzanie krośnieńskich nekropolii: Stary Cmentarz i Żydowski
c)"Znane postaci naszego regionu" - zapoznanie się z działalnością i twórczością znanych osób tego regionu