W dniach 31 maja, 1 i 2 czerwca br. odbyła się szkolna wycieczka do Berlina i Poczdamu.Z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem na ustach - który nie znikał ani na moment - wyjechaliśmy spod szkoły. Po drodze zabraliśmy Pana przewodnika, który przez cały wyjazd oprowadzał nas po najciekawszych miejscach i dzielił się wieloma ciekawostkami, które przyciągały naszą uwagę. Nocna podróż była co prawda męcząca, ale nie przeszkodziło nam to w rozpoczęciu zwiedzania już z samego rana. Około godziny dziewiątej znaleźliśmy się w Berlinie i zwiedziliśmy Muzeum Aliantów oraz Muzeum Lotnictwa, a następnie przejechaliśmy do Poczdamu. Tam rozpościerał się piękny widok na całe miasto. Zwiedziliśmy malowniczy pałac Sanssouci, plac Poczdamski oraz centrum miasta z Dzielnicą Holenderską. Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć i zjedliśmy pyszne niemieckie kiełbaski, a także zakupiliśmy pierwsze pamiątki. Odczuwając skutki nie do końca przespanej nocy udaliśmy się do hotelu, aby móc odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Czwartek rozpoczęliśmy od spacerowania po centrum Berlina, które wszystkich nas bardzo zauroczyło. Zobaczyliśmy najważniejsze obiekty takie jak: Wyspa Muzeów, Alexanderplatz, Brama Brandenburska, Aleja Lip, Katedra, Reichstag oraz East Side Gallery. Dostaliśmy czas wolny, na który niecierpliwie czekaliśmy. Większość skierowała się do sklepów. Światowe marki, najsławniejsi projektanci, a także wiele przecen – to było to, czego nam było trzeba. Czas uciekał tak szybko, że nawet nie spostrzegliśmy, kiedy trzeba już było wracać do hotelu.
Wycieczka do Londynu
W dniach 5 -11 czerwca 2023 odbyła się coroczna szkolna wycieczka do Londynu. Grupa 47 uczniów z opiekunami miała okazję zwiedzić wiele ciekawych (nie tylko historycznie) miejsc oraz sprawdzić swoje zdolności komunikacyjne w rozmowie z rodowitymi Anglikami (tradycyjnie, przez okres pobytu mieszkaliśmy u angielskich rodzin).
Zwiedziliśmy zamek królewski w Windsorze, twierdzę Tower oraz wiele ciekawych muzeów. Spacerowaliśmy po centrum Londynu, odbyliśmy również rejs po Tamizie i przejażdżkę piętrowym autobusem. Nie zabrakło także innych atrakcji, takich jak przejażdżka kołem obserwacyjnym London Eye, czy wizyta w studiu Warner Bros, gdzie mogliśmy obejrzeć kulisy powstawania filmów o Harrym Potterze.
Pogoda (tym razem nie była ona typowo angielska!) dopisywała nam znakomicie podczas całego pobytu, podobnie jak nasze humory.
9
Wycieczka po starym mieście
W dniu 25 września 2023 r. uczniowie klasy IV B oraz II D, realizujący program nauki języka niemieckiego, wraz z panią Anną Przybyłowicz wybrali się w podróż do centrum naszego miasta - określanego mianem “małego Krakowa”. Możliwość zaprezentowania swojej wiedzy mieli uczniowie klasy maturalnej, którzy po wcześniejszym przygotowaniu prezentowali efekty swojej pracy młodszym kolegom. Grupy miały za zadanie przygotować opisy krośnieńskich zabytków w języku niemieckim.
Swoje pierwsze kroki skierowali ku odlanej z brązu rzeźby, przedstawiającej jedną z najważniejszych postaci w historii Krosna - Roberta Wojciecha Portiusa. Po krótkim wstępie wyznaczona grupa sumiennie opowiedziała o jego roli w działaniach rozwoju miasta. Następnie, po pokonaniu niewielkiego dystansu, oczom uczniów ukazało się Muzeum Rzemiosła, gdzie podziwiać mogli jeden z czterech zegarów zdobiących miasto, wykonanych przez samego Mięsowicza - wybitnego zegarmistrza. Później pałeczkę przejęła kolejna grupa, która przygotowała treść dotyczącą najstarszego krośnieńskiego Kościoła Trójcy Przenajświętszej - Kościoła Fary. W tym miejscu uczniowie z zaciekawieniem słuchali o niezwykłej różnorodności architektonicznej (połączenia sztuki gotyku, baroku oraz renesansu) oraz na własne oczy mogli podziwiać elementy budowli pochodzące z różnych epok i zawieszone w kościele obrazy przedstawiające motywy śmierci. Następnie po wyjściu z kolegiaty kolejna grupa zgromadziła uwagę słuchaczy, aby przedstawić makietę miasta, znajdującego się w centrum rynku, zwrócenie uwagi na położenie dawnego ratusza, wyznaczane przez wyróżniający się kolor kostki brukowej, kolorowe kamienice, które do dzisiaj cieszą oczy gości tego miejsca, ale także pręgierz - jego lokalizację, schowaną za rozłożonymi parasolami, oraz jego dawną rolę. Później grupa skierowała się w kierunku Kościoła Franciszkanów, gdzie mieli okazję posłuchać poruszającej legendy o miłości Anny i Stanisława Oświęcimów, wejść do środka budynku i podziwiać wnętrze kontrastujące swoim skromnym wyglądem z przepychem charakterystycznym dla okresu baroku panującym w poprzednim kościele oraz fragment Kaplicy Oświęcimów, nazywanej częściej kaplicą miłości. Ostatnim przystankiem podczas tej krótkiej wycieczki była ulica Franciszkańska, gdzie podczas okupacji niemiec hitlerowskich zorganizowane było żydowskie getto.
2Mimo zachmurzenia i chłodnej temperatury, pogoda nie schłodziła gorącego pragnienia wiedzy uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi po niemiecku (oczywiście wspomaganych polskim tłumaczeniem) o cennych zabytkach i nie tak dawnej, jak mogłoby się wydawać, historii Krosna. Uczniowie wrócili do szkoły z poszerzoną wiedzą o naszym niby małym, a tak dużym mieście, które, mimo swojego pozornego wyglądu, skrywa wiele tajemnic wartych odkrycia.
2
Zaczytani w "Nad Niemnem"...
Kolejne już Narodowe Czytanie, tym razem pod hasłem „Zaczytane Krosno”, odbyło się na krośnieńskim rynku i wzięli w nim udział przedstawiciele władz i różnych środowisk naszego miasta. Wybranym utworem była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Uczniowie II Liceum co roku angażują się w to przedsięwzięcie. Tym razem reprezentowali naszą szkołę : Paulina Dubis, Amelia Folta, Zofia Drozd, Aleksandra Urban z IIC; Klaudia Zając, Tymoteusz Bardzik i Szymon Frydrych z IIF oraz p. Renata Pernal.
Młodzież przygotowały: p. Bogusława Stasik i p. Renata Pernal