W dniu 25 września 2023 r. uczniowie klasy IV B oraz II D, realizujący program nauki języka niemieckiego, wraz z panią Anną Przybyłowicz wybrali się w podróż do centrum naszego miasta - określanego mianem “małego Krakowa”. Możliwość zaprezentowania swojej wiedzy mieli uczniowie klasy maturalnej, którzy po wcześniejszym przygotowaniu prezentowali efekty swojej pracy młodszym kolegom. Grupy miały za zadanie przygotować opisy krośnieńskich zabytków w języku niemieckim.
Swoje pierwsze kroki skierowali ku odlanej z brązu rzeźby, przedstawiającej jedną z najważniejszych postaci w historii Krosna - Roberta Wojciecha Portiusa. Po krótkim wstępie wyznaczona grupa sumiennie opowiedziała o jego roli w działaniach rozwoju miasta. Następnie, po pokonaniu niewielkiego dystansu, oczom uczniów ukazało się Muzeum Rzemiosła, gdzie podziwiać mogli jeden z czterech zegarów zdobiących miasto, wykonanych przez samego Mięsowicza - wybitnego zegarmistrza. Później pałeczkę przejęła kolejna grupa, która przygotowała treść dotyczącą najstarszego krośnieńskiego Kościoła Trójcy Przenajświętszej - Kościoła Fary. W tym miejscu uczniowie z zaciekawieniem słuchali o niezwykłej różnorodności architektonicznej (połączenia sztuki gotyku, baroku oraz renesansu) oraz na własne oczy mogli podziwiać elementy budowli pochodzące z różnych epok i zawieszone w kościele obrazy przedstawiające motywy śmierci. Następnie po wyjściu z kolegiaty kolejna grupa zgromadziła uwagę słuchaczy, aby przedstawić makietę miasta, znajdującego się w centrum rynku, zwrócenie uwagi na położenie dawnego ratusza, wyznaczane przez wyróżniający się kolor kostki brukowej, kolorowe kamienice, które do dzisiaj cieszą oczy gości tego miejsca, ale także pręgierz - jego lokalizację, schowaną za rozłożonymi parasolami, oraz jego dawną rolę. Później grupa skierowała się w kierunku Kościoła Franciszkanów, gdzie mieli okazję posłuchać poruszającej legendy o miłości Anny i Stanisława Oświęcimów, wejść do środka budynku i podziwiać wnętrze kontrastujące swoim skromnym wyglądem z przepychem charakterystycznym dla okresu baroku panującym w poprzednim kościele oraz fragment Kaplicy Oświęcimów, nazywanej częściej kaplicą miłości. Ostatnim przystankiem podczas tej krótkiej wycieczki była ulica Franciszkańska, gdzie podczas okupacji niemiec hitlerowskich zorganizowane było żydowskie getto.
Mimo zachmurzenia i chłodnej temperatury, pogoda nie schłodziła gorącego pragnienia wiedzy uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi po niemiecku (oczywiście wspomaganych polskim tłumaczeniem) o cennych zabytkach i nie tak dawnej, jak mogłoby się wydawać, historii Krosna. Uczniowie wrócili do szkoły z poszerzoną wiedzą o naszym niby małym, a tak dużym mieście, które, mimo swojego pozornego wyglądu, skrywa wiele tajemnic wartych odkrycia.