W dniach 16-24 kwietnia w naszej szkole gościła grupa niemieckiej młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły Albert-Schweitzer-Geschwister-Scholl-Gymnasium w Marl (Północna Nadrenia-Westfalia).
Nasi uczniowie, którzy we wrześniu przebywali na wymianie w Marl, tym razem gościli przyjaciół w swoich domach oraz wspólnie brali udział w licznych wycieczkach i projekcie. Mieliśmy okazję pokazać naszym sąsiadom miejsca w Krośnie i okolicy, z których jesteśmy dumni, np. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Wieżę Farną, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce k. Rzeszowa, ale także zwiedzaliśmy wspólnie Kraków i Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Oprócz wycieczek i wspólnego spędzania czasu wieczorami (np. wyjście na kręgle, grill itp.) pracowaliśmy nad projektem „Niemieckie ślady w Polsce południowej” – przygotowaliśmy w mieszanych polsko-niemieckich grupach prezentacje np. o zapożyczeniach z j. niemieckiego, lokowaniu miast na prawie magdeburskim, nazwach miejscowości o najnowszej historii związanej z okupacją Krosna w czasie II wojny światowej. Prezentacje pokazano uczniom, rodzicom, dyrekcji szkoły i nauczycielom podczas Wieczoru Polsko-Niemieckiego w przedostatni dzień wymiany.
Był to dla nas czas, kiedy mogliśmy się nawzajem poznawać, zaprzyjaźnić, poznać kulturę, tradycje i życie codzienne w naszych krajach oraz podszkolić j. niemiecki i angielski.
Wymiana młodzieży II LO z ASGSG Marl odbyła się dzięki zaangażowaniu nauczycieli z obydwu szkół: p. Anny Hadel, p. Edyty Janusz, p. Macieja Guzika, p. Ireny Kolanko, p. Marca Wystupa, p. Jonasa Gerbera, p. Viktorii Kwasniok.
Należy tu również wspomnieć, że możliwość wyjazdu do Niemiec oraz pobyt niemieckich uczniów w Krośnie był możliwy dzięki wsparciu rodziców uczniów, a przede wszystkim dzięki dużemu finansowemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.